Thomas Lighting תומס תאורה

על מה כדאי לחשוב מראש כאשר מתכננים תאורה לבית?

אוקטובר 2015

 

ההכנות הנדרשות בתכנון לתאורת בית

 

מזל טוב! בשעה טובה הגיע היום ובו אתם עומדים בפני הגשמת חלום של שיפוץ הבית או בנייה של בית חדש. זוהי הזדמנות פז לתכנן את בית חלומותיכם, לעצבו בטעמכם האישי וליצוק לתוכו את כל אותם שינויים והפקות לקחים שצברתם בשנים שחלפו עד כה.

למשל, זהו עיתוי נפלא לפתור את אותן בעיות תאורה המוכרות לרבים מאיתנו – אותו אהיל בפינת האוכל שכל קשר בין מיקומו לבין מיקום שולחן האוכל מקרי בהחלט, אותה תאורת מטבח קלושה שהופכת כל ניסיון בישול אחרי שעת השקיעה לאתגר קולינרי, אותה מנורת קבלן שמשתלשלת מתקרת חדר השינה כבר שנים…

ובכן, זהו הזמן המושלם להקדשת זמן ומחשבה מראש לתכנון תאורת הבית שלכם . אך אילו הכנות נדרשות על מנת ללמוד משגיאות העבר ולהאיר את הבית בצורה הטובה ביותר?

בראש ובראשונה אתם צריכים להחליט על סגנון התאורה בו אתם מעוניינים. על ידי סוגי הארה שונים ניתן לקבל תחושות שונות לגמרי באותו חלל. אם תתכננו מראש את סוג ומיקום גופי התאורה בביתכם תוכלו ליצור סוגי אווירה שונים באותו חלל על ידי הדלקות שונות.

לדוגמא, גופי תאורה מסוג uplight (אפלייט), המאירים את החלל באמצעות החזר אור מן התקרה או הקיר, יוצרים אפקט של חלל גדול , פתוח וגבוה יותר, בעוד שגופי downlight (דאון לייט) מאירים כלפי מטה ויוצרים תחושה חמימה יותר. גופי תאורה שקועים מקנים לחלל המואר אווירה נקייה, זורמת ומינימליסטית יותר, ואילו נברשות מספקות נקודת מיקוד דרמטית שיכולה להעצים את החלל מבחינה עיצובית. תאורה נסתרת מאפשרת הארת החלל באמצעות החזר אור של גופי תאורה חבויים , ויכולה להאיר חללים בצורה מעודנת אך אפקטיבית. זהו רק חלק קטן ממגוון סוגי הארה השונים הקיימים בשוק.
כמובן שאפשר ואף רצוי לשלב מספר סוגי תאורה שונים בתכנון תאורת הבית על מנת לאפשר גיוון באוירה הנוצרת על פי הצורך. מכיוון שמבחר האפשרויות והשילובים הוא עצום, מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע ולבחון את אפשרויות התאורה המתאימות ביותר עבורכם.

ברגע בו החלטתם על סגנונות התאורה אותם תרצו לשלב בביתכם, זה הזמן להחליט על מיקומם ולתכנן את התשתיות הדרושות בהתאם.
להארה באמצעות מנורות צמודות תקרה או גופי תאורה תלויים, יש צורך בקביעת מיקום נקודת החשמל בהתאם. זאת על פי הגדרת החללים הפונקציונאלים השונים בבית ומיקומם העתידי של הרהיטים השונים (שולחן האוכל בפינת האוכל, שולחן הקפה בסלון, האי במטבח וכדומה).

להארה באמצעות ספוטים יש צורך בתכנון מיקומם של גופי התאורה בהתאם לאזורים או הפריטים אותם הם יאירו.

תאורה נסתרת דורשת תכנון מקדים של מיקום המסתור, מרחק ממקור ההחזר של האור (קיר / תקרה), וגודל המסתור. זאת בהתאם לעוצמת ההארה הנדרשת וגוף התאורה הנבחר. כמו כן יש צורך בבניית מקום המסתור מראש.

תאורת שקועים מצריכה אף היא תכנון והכנה מראש בהתאם לסוג ההתקנה. התקנת שקועים אפשרית בשני אופנים (הדבר נכון בשינויים קלים לכל סוגי השקועים- שקועי תקרה, שקועי קיר ושקועי רצפה):
• התקנת שקועים בתקרת גבס: בניית הנמכה בגבס והתקנת גופי תאורה שקועים בתוך הגבס. יתרון – ניתן לבצע את ההתקנה בשלב מאוחר יחסית של הבניה או השיפוץ. חסרון – בניית הגבס מנמיכה/ מקטינה את החלל.

• התקנת שקועים בתקרת בטון: הטמעה של גופי התאורה השקועים בתוך התקרה / הקיר / הרצפה המתוכננים. לשם כך יש צורך בייצור והתקנה מראש של קופסאות ביטון המסופקות על ידי ספק התאורה. קופסאות אלו מותקנות במקום המתוכנן עוד בשלב התפסנות, לפני שלב יציקת הבטון.
מהן קופסאות ביטון? קופסאות אלו בנויות לרוב ממתכת ותפקידן ליצור חלל לגוף התאורה על מרכיביו ולאפשר אוורור מתאים של הנורות. בחלקן התחתון של הקופסאות מותקנת רשת ובה פתח המתאים במידותיו בדיוק לגוף התאורה הנבחר. הרשת מיועדת לטיוח מסביב לגומחת השקוע . לכל גוף תאורה נבנית קופסת ביטון המתאימה לו ספציפית.

בתאורת מטבח יש צורך להביא בחשבון את סוגי התאורה הנדרשים ומיקומם כדי להכין את התשתיות מראש. לדוגמא: עבור תאורה מתחת לקלפות או מתחת לארון עליון יש צורך לתכנן מראש את מיקום נקודת חשמל בגובה המתאים.

תאורת לילה קבועה: כדאי לתכנן מראש מיקומים לתאורת לילה קבועה כגון מסדרונות ליד חדרי הילדים או מעברים לחדרי רחצה / שירותים. סוג התאורה המומלץ לשם כך הוא תאורת שקועים ועל כן יש צורך בתכנון מראש. המיקום צריך להיות פונקציונאלי מבחינת האיזור אותו הוא מאיר, אך יחד עם זאת יש להקפיד כי לא יווצר קשר עין ישיר בין מיקום התאורה לבין איזור השינה בחדרים על מנת למנוע סנוור.

תאורת חירום ניתנת לשילוב בגופים צמודי תקרה, צמודי קיר או בשקועים ומצריכה תכנון מקדים בשל החיווט השונה הנדרש עבורה. רצוי למקמה בחללים מרכזים בבית כגון המטבח, מעברים (מדרגות) ומסדרונות. בתחום תאורת החירום קיימות שתי אפשרויות: תאורת חירום חד תכליתית הנדלקת בזמן הפסקת חשמל בלבד, ותאורת חירום דו תכליתית בה גוף התאורה משמש כמנורה רגילה ביומיום והופך לתאורת חירום הנדלקת אוטומטית בעת הפסקת חשמל. החיווט יעשה על פי סוג תאורת החירום הנבחרת.